Lutterworth College

Lutterworth College

Lutterworth College Twitter Lutterworth College Facebook Lutterworth College
 Youtube Lutterworth College
 Instagram
Life at Lutterworth College Life at Lutterworth College Life at Lutterworth College Life at Lutterworth College

The Lutterworth Academies Trust Staff Information List

Download the full staff information list here for 2017-18:

LC Staff List 2017-18

LUTTERWORTH COLLEGE TEACHING STAFF 2017/2018      * Part Time

SENIOR LEADERSHIP TEAM

Nick Summers

NZS

Acting Headteacher

Michelle Hadley

MAH

Assistant Headteacher

Dom Lane

DJL

Assistant Headteacher

Stewart Shovlin

SMS

Assistant Headteacher

Viv Lawson

VLL

Assistant Headteacher

MATHEMATICS, BUSINESS & COMPUTING

Karen Smith*

KES

Joint Head of Faculty

Dave Thompson*

DAT

Joint Head of Faculty

Ali Mulla

GM

Deputy Head of Faculty of Mathematics

Norman Butterworth*

NWB

Teacher of Mathematics

Karen Randon

KMR

Teacher of Mathematics

Catherine Stephenson*

CMS

Teacher of Mathematics

Julia Deacon*

JBD

Teacher of Mathematics

David Lythgoe*

DL

Teacher of Mathematics

Mark Lacy

ML

Teacher of Business & Economics

Vincent Munton

VM

Teacher of Mathematics

Frances Moyana

FM

Teacher of Mathematics

Rekha Vegamwala*

RV

Teacher of Mathematics

Abigail Muchira

AXM

Teacher of Business & Computing

Luis Fernandes

LMF

Teacher of Computing

Andrew Brown

AB

Teacher of Mathematics

SCIENCE & TECHNOLOGY

Kelly Baker

KB

Head of Faculty

Ciara Pinnington

CZP

Deputy Head of Faculty

Rachel Wright*

RLT

Teacher of Science

Neil Carter*

NDC

Teacher of Science

Alex Hargreaves*

ASH

Teacher of Science

Emily Coulson*

EJC

Teacher of Science

Archana Sunman*

AXS

Teacher of Science

Simon Cox*

SPC

Teacher of Science

Diljit Hardy

DKH

Teacher of Science

Emma Moorley*

EZM

Teacher of Science

Helen Scutt*

HS

Teacher of Science

Helen Webb*

HFW

Teacher of Science

Gerry Mallaghan

GAM

Teacher of Science

Elizabeth Bates

EAB

Teacher of Technology

Gillian Hancock

GH

Teacher of Science

Abigal Alexander

ARA

Teacher of Science

Sharon Baxter*

SB

Teacher of Technology

Megan Skinner

MXS

Teacher of Techonolgy

Kat Chisholm

KMC

Science/Business

ENGLISH, MEDIA & MODERN FOREIGN LANGUAGES

Neill Ford

NEF

Head of Faculty

Michael Smith

MPS

Deputy Head of Faculty

Vicky Wesley*

VJW

Teacher of English & Media

Louise Downie

LZD

Teacher of English

Sophie Greaves*

SMG

Teacher of English

Laura  Smith (was Marvin)*

LJM

Teacher of English

Aaron Eason

AE

Teacher of English

Catherine Ward-Langman*

CWL

Teacher of English

Adrian Boulstridge

AXB

Teacher of English

Jayne Murray

JEM

Teacher of English

Ellie Spray

EMS

Teacher of English

Allison Albans

AA

Teacher of Languages

Jemma Ireland*

JI

Teacher of Languages

Valerie Pearson*

VP

Teacher of Languages

HUMANITIES

Heidi Fitzgerald*

HLF

Head of Faculty

Kelly Woodford*

KAW

Deputy Head of Faculty

Katy Shimoda

KAS

Teacher of History

Karen Williams*

KSW

Teacher of History & Politics

Daniel Thompson

DT

Teacher of History & Politics

Pat Mannion*

PM

Teacher of Hisotry & Politics

Janice Butterworth

JRB

Teacher of Religious Studies

Julie Alderman*

JAA

Teacher of Geography

Amy Dunlop

AZD

Teacher of Geography / Leisure

Paul Hill

PH

Teacher of Geography

Craig Holden

CH

Teacher of Geography

Ashley Pepper*

ATP

Teacher of Social Sciences

Susie Pollard*

SXP

Teacher of Social Sciences

Hardeep Kang-Jassar*

HK

Teacher of Social Sciences

PE & THE ARTS

Michael Hodges

MDH

Head of Faculty

Faye Horton

FZH

Deputy Head of Faculty

Kathryn Wadsworth

KZW

Teacher of PE

Danny Laywood

DGL

Teacher of PE

Babita Samaria

BKS

Teacher of PE

Simon Lubkowski

SRL

Teacher of Music

Sara Raywood

SLR

Teacher of Drama / Head of Sixth Form

Rachel Wrighton*

RW

Teacher of Drama

Richard Rolfe

RKR

Teacher of Drama

Kieren Harding

KMH

Teacher of PE

Emma Calvert

EKC

Teacher of PE

Andy Tomlinson

APT

Instructor of PE

Holly Jephcote

HJ

Teacher of Art

Rebecca Riley*

RVR

Teacher of Art

LEARNING SUPPORT

Jen Chapman*

JMC

Teacher of Learning Support

Carl Bailey

CMB

Teacher of Learning Support/PE

LUTTERWORTH COLLEGE NON TEACHING STAFF 2017/2018

COLLEGE ADMINISTRATION

Clare Clive

 

Student Services & Data Manager

Rachel Bland

 

Leadership Support & Clerk to the Trust

Sue Goodwin

 

Exams & Quality Assurance Officer

Kim Haywood

 

College Administrator

Elaine Cullen

 

College Administrator

Alison Culverhouse

 

College Administrator

Claire Eastwood

 

College Administrator

Sandra Forster

 

College Administrator

Diane Garner

 

College Administrator

Caroline Kenney

 

College Administrator

Barbara McDermott

 

College Administrator

Diane Orton

 

College Administrator

Sarah Greaves

 

College Administrator

Sharon Pett

 

College Administrator

Alison Shore

 

College Administrator

Rita Johnston

 

Library Assistant

Elizabeth Barker

 

Library Assistant

SCIENCE & TECHNOLOGY SUPPORT

Emma Gardner

 

Technician / Team Leader

Helen Godsmark-Ford

 

Technician

Helen Hubbard

 

Technician

Janet Humphreys

 

Technician

Rachel Johnson

 

Technician

Sara Nicholls

 

Technician

Susan Langridge

 

Technician

FINANCE

Laura Kendrick

 

Finance Director

Helen Creasey

 

Administrative Assistant

Alison Wallwork

 

Administrative Assistant

LEARNING SUPPORT

Ashleigh Chambers

 

HLTA (Mathematics, Business & Computing)

Beth Dalby

 

HLTA (English, Media & MFL)

Amanda Farrah

 

HLTA (Science & Technology)

Tracey Sandford

 

HLTA

Kirsty Chapman

 

HLTA

Nuala Pittock

 

Teaching Assistant (Year Group)

Sarah Churchill

 

Teaching Assistant (Year Group)

Ann Owen-Buckley

 

Teaching Assistant (Year Group)

Martina Ashby

 

Teaching Assistant (SSC)

Karen Lewis

 

Teaching Assistant (SEN)

COVER SUPERVISORS

Emily Campbell

 

Cover Supervisor

Michelle White

 

Cover Supervisor

Laura Knight

 

Casual Cover Supervisor

Mandy Cutler

 

Casual Cover Supervisor

Moira Perkins

 

Casual Cover Supervisor

Kate Leith

 

Casual Cover Supervisor

IT 

Matt Teague

 

Senior IT Support Technician

Simon Galvin

 

Casual First Line IT Support Technician

Taz Maguire

 

Digital Media Technician

PASTORAL SUPPORT

Deborah House

 

Pastoral Manager

Paula Thornton

 

Pastoral Manager

Debbie Wildbore

 

Pastoral Manager 

Sally Knight

 

Pastoral Manager

Claire Smith

 

Pastoral Manager

Jacky Brown

 

Pastoral Manager

Pam Mills

 

Post 16 Study Support

Graham Thomas

 

College Chaplain

PREMISES

Mike Cray

 

Premises Manager

Christopher Strong

 

Premises Officer

Micky Clarke

 

Premises Officer

Simon Marlow

 

Premises Officer

Roger Warmington

 

Premises Officer

PREMISES - CATERING

Jayne Verey

 

Catering Manager

Tracy Matthews

 

Assistant Catering Manager

Clare Attwood

 

Catering Assistant

Keeley Bevan

 

Catering Assistant

Susan Bristowe

 

Catering Assistant

Rachel Hewkin

 

Catering Assistant

Jane Johnson

 

Catering Assistant

Jo O'Mahoney

 

Catering Assistant

Amanda Pilgrim

 

Catering Assistant

Susan Rycroft

 

Catering Assistant

Wendy Taylor

 

Catering Assistant

Elizabeth Croucher

 

Catering Assistant

Anna Bourke

 

Casual Catering Assistant

Katie Holmes

 

Casual Catering Assistant

Brenda Summerfield

 

Casual Catering Assistant

Alison Smith

 

Casual Catering Assistant

PREMISES - CLEANING

 

Shirley Hyde

 

Cleaning Supervisor

Elaine Barker

 

Cleaning Co-ordinator

Robert Culverhouse

 

Cleaning Assistant

Julie Cutts

 

Cleaning Assistant

Linda Haycock

 

Cleaning Assistant

Jean Hill

 

Cleaning Assistant

Lesley Lemberg

 

Cleaning Assistant

Laura Nicholls

 

Cleaning Assistant

Kris Renshaw

 

Cleaning Assistant

Ildiko Vatai

 

Cleaning Assistant

Tina Hill

 

Cleaning Assistant

Nichola Renshaw

 

Cleaning Assistant

Monika Gyorgy

 

Cleaning Assistant

Karen Toons

Cleaning Assistant

Leah Foggin

 

Cleaning Assistant

Ruth Blencowe

 

Cleaning Assistant